AT89LP828-20PU
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
AT89LP828-20PU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 30
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 768 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 8KB (8K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Obsolete
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : 89LP
Supplier Device Package : 28-PDIP
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : 8051
Speed : 20MHz
Base Product Number : AT89LP828
Description : IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Stock : In Stock
Contact Now
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-PDIP