AT89S4051-24SU
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
AT89S4051-24SU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 15
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 4KB (4K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : 89S
Supplier Device Package : 20-SOIC
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : 8051
Speed : 24MHz
Base Product Number : AT89S4051
Description : IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Stock : In Stock
Contact Now
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC